O nauce wypada mówić tylko ciekawie …

foto2O nauce napisano już wiele – zarówno w profesjonalnych periodykach naukowych jak i w czasopismach popularyzatorskich. Nauka i innowacja jest również elementem niezliczonych wręcz debat, które elektryzują opinię publiczną. Nie brakuje wśród nich zwykłego narzekania, pewnie zgoła prawdziwego, ot co brakuje funduszy na naukę, atmosfera na naszych uczelniach daleka jest od zachodnich wzorców, a tu i ówdzie zdarzają się bolesne „plagiatowe” upadki etosu naukowca. Mimo to, co roku znajdują się studenci gotowi podjąć trud pisania doktoratów, powstają kolejne publikacje i ciekawe projekty naukowe. Rodzi się zatem pytanie, dlaczego, mimo tego wszystkiego, nauka przyciąga i „oczarowuje” kolejne pokolenia…

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w nowowydanym poradniku „Pomysł-badanie-publikacja”. Na kilkuset stronach książki przedstawiono wywiady i eseje wybitnych naukowców, w dużej mierze pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zainteresowanych zachęcamy do pobrania publikacji i ocenienia jej wartości. Pozwolę sobie jedynie w kilku zdaniach streścić, co nam, osobiście dała ta, bądź co bądź, niecodzienna lektura. Po pierwsze, świadomość, że nigdy nie wolno się poddawać. Proces badawczy jest żmudny. Często, więcej czasu zajmuje skompletowanie zespołu czy uzyskanie wszystkich wymaganych prawem zgód, niż samo badanie. Ot co – wszystko musi być lege artis.

W ostatnim czasie sami natrafiamy na problemy w przeprowadzeniu autorskich badania. Na nic się zdały, że nikt tego nie robił na świecie i koncepcja jest innowacyjna. Lektura poradnika pozwoliła nam się nie poddać, trwać w przekonaniu, że najważniejszy jest etos i rozwój nauki.  Po drugie przedstawione w publikacji artykuły pokazują międzynarodowe oblicze nauki. Pozwalają myśleć o swojej przyszłej naukowej karierze w szerszej perspektywie. Być może, drogi Czytelniku, to nie jest ani Twój czas, ani Twoje miejsce. Zrób wszystko, żeby de novo zaprojektować swoją przyszłość, poradnik może Ci w tym pomóc.

Po trzecie prawdziwa nauka – rodzi się tylko z pasji. Pasja pozwala spędzać godziny przed komputerem czy w zaciszu laboratorium. Pasja pozwala, czasem, gdy jest to konieczne zrezygnować z życia prywatnego, czy rodzinnego. Tylko dla prawdziwej pasji, która daje, trudną do zrozumienia siłę – człowiek jest gotowy do takich wyrzeczeń. I chyba tylko pasjonaci zmieniają oblicze nauki – zarówno w aspekcie faktograficznym jak i mentalnym. Czego może nauczyć Cię jeszcze ta książka? Tego, że o nauce można mówić tylko ciekawie – każdy inny sposób jest niedopuszczalny. Poradnik powstał dzięki pasji młodych naukowców, bezinteresownemu poświęceniu własnego czasu – to jest bodajże największa rękojmia dla tej publikacji. I może właśnie tylko dlatego warto go „przekartkować”, może ta chwila, zmieni Twój sposób patrzenia na naukę.

Elektroniczna wersja książki jest dostępna na otwartej licencji poprzez stronę www.naukapoludzku.pl

Miłej lektury!

Grupa deMedici.pl

 

Za ten wpis i współpracę serdecznie dziękujemy Damianowi Świeczkowskiemu i witamy go w naszych szeregach. Damian o sobie:

Damian swieczkowski_o_sobieDamian Świeczkowski – student V roku farmacji (Gdański Uniwersytet Medyczny). Współautor kilku artykułów naukowych i kilkudziesięciu popularnonaukowych. Swoje prace publikował na łamach: Farmacji Polskiej, Czasopisma Aptekarskiego czy Journal of Health Policy and Outcomes Research. Brał udział w kilku konferencjach naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, gdzie prezentował wyniki swoich badań. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół farmakoekonomiki, farmacji społecznej i polityki lekowej. Aktualnie zaangażowany w międzynarodowe badanie z obszaru farmacji społecznej. Zawodowo od wielu lat związany z Wydawnictwem Pomorskim, z którym współpracuje jako dziennikarz i reporter. Prywatnie miłośnik muzyki klasycznej i musicali, dobrych książek oraz kolarstwa. Pasjonat polityki i społecznik z wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>