Kariera, Młoda Farmacja i Przyjaźń

kariera młoda farmacjaTylko z przyjaciółmi można zajść daleko. A gdzie można znaleźć więcej bliskich ludzi, niż w organizacji studenckiej. Tylko tam możesz się wiele nauczyć, zdobyć cenne doświadczenie i poznać ludzi, z którymi zawrzesz relacje na całe życie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci największą studencką organizację w polskim światku farmaceutycznym. Dziękując jej członkom za przychylne słowa, pomoc i wsparcie dla naszego bloga, przedstawiamy Ci – Młodą Farmacje, czyli Sekcję Studencką Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Trochę faktów o MF

Młoda Farmacja w skrócie MF, istnieje od 14 lat i obecnie składa się z 9 oddziałów, mających swoje siedziby na wydziałach farmaceutycznych w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Warszawie oraz Wrocławiu. Nie można zapominać również o studentach z Lubelskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, którzy de facto członkami Młodej Farmacji nie są, ale współpracują z nimi tak ściśle, że od zawsze byli tak traktowani. To w sumie daje szczęśliwą dziesiątkę miast, tworzącą sieć farmaceutów wypełniających całą Polskę. Jest to działalność non-profit, która rok w rok aktywnie angażuje się w życie społeczne farmaceutów, pacjentów oraz rynek farmaceutyczny. Skupia w swoich szeregach najaktywniejszych adeptów farmacji oraz absolwentów (od niedawna pod szyldem projektu MF Alumni).

Aktywna, jak Młoda Farmacja

Każde miasto ma swoją specyfikę działania. Jednak największe akcje organizowane są wspólnie przez wszystkie organizacje i to dzięki nim MF pokazuje się od najlepszej strony. Najbardziej znanymi wydarzeniami, wypełnionymi atrakcjami naukowymi dla studentów są:

  • Ogólnopolski Kongres Młodej Farmacji, połączony z Ogólnopolskim Konkursem Prac Naukowych
  • Weekendy Konferencyjne z Ogólnopolskim Konkursem Opieki Farmaceutycznej, czy Ogólnopolskim Konkursem Umiejętności Klinicznych
  • Światowy Dzień Zdrowia, Dni Kariery, Ogólnopolski Dzień Aptekarza czy Noc Muzeów zwykle łączone z akcjami społecznymi.

Chcesz za granicę? Tylko z MF!

Ludzie z Młodej Farmacji bardzo mocno pokazali się na arenie międzynarodowej. Organizacja jest w ścisłym kontakcie i współpracy z:

  • IPSF (International Pharmaceutical Students’ Federation) z siedzibą w Hadze

oraz

  • EPSA (European Pharmaceutical Students’ Association) z siedzibą w Brukseli.

Te dwie organizacje dają praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę i wkroczyć w ten świat. Jeśli chcesz współpracować z WHO czy ONZ – zgłoś się przez MF do IPSF’u. A jeżeli pragniesz, choć na chwilę zasiąść w Europarlamencie, to droga wiedzie przez EPSA. Takich przykładów można mnożyć w nieskończoność. Najważniejsze jest jednak to, że rozbudowując swoje znajomości w polskim, a następnie w światowym świecie farmaceutycznym, poszerzasz swoje horyzonty, a także możliwości jakimi będziesz mogła operować. Staże w światowych placówkach badawczych, biurach administracyjnych, szpitalach, czy aptekach to tylko pierwszy krok. Wkroczenie do świata „big pharma” na zawsze zmieni Twój sposób patrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Młoda Farmacja aktywnie wspiera również największą wymianę wakacyjną jaką jest SEP, czyli Student Exchange Programme. Każdego roku przeprowadzonych jest ponad 500 wymian międzynarodowych. Mobilność w edukacji farmaceutycznej jest ważnym czynnikiem w przygotowaniu studenta farmacji do pracy w dynamicznym, globalnym środowisku ochrony zdrowia. Poprzez SEP umożliwia się studentom farmacji i młodym farmaceutom wyjazd na międzynarodowe praktyki w: – Aptece otwartej – Aptece szpitalnej – Środowisku naukowym – Ośrodkach administracyjnych – Zakładach przemysłowych Samemu miałem przyjemność w takiej wymianie uczestniczyć i pracować dzięki temu w portugalskim laboratorium analitycznym. Wiedza przywieziona z tego wyjazdu służy mi do dzisiaj i jest dużym urozmaiceniem mojej aktywności zawodowej. Wspomnienia i przyjaźnie przywiezione z takiego wyjazdu trwają do dziś.

Młoda Farmacja i my.

Powodem do dumy jest dla nas, że my również byliśmy związani z Młodą Farmacją. Nie sposób zaprzeczyć wszystkim szansom i możliwościom, które dał nam czas poświęcony tej organizacji. Mieliśmy okazję podróżować i zwiedzić Uniwersytety Medyczne w Polsce i za granicą. Zaowocowało to długoletnimi przyjaźniami i kontaktami. Otworzyło wiele ścieżek i drzwi, którymi obecnie kroczymy. Jednym z głównych celów Młodej Farmacji jest pomoc w aktywnym wchodzeniu studentów na rynek pracy. Cele własne są stawiane na równi z dobrem całej społeczności. Każdy może z tego czerpać, ile tylko chce.

Być częścią tej społeczności to przyjemność, ale i sporo pracy. Przebywasz z ludźmi, pomagasz im, a w zamian otrzymujesz ogromne wsparcie. Działalność w MF wspominamy bardzo pozytywnie. Do tej pory jesteśmy w kontakcie z tą organizacją wspierając ich inicjatywy. W tym roku będziemy wspomagać naszych kolegów na Ogólnopolskim Kongresie Młodej Farmacji, jako patroni medialni. Cieszymy się niezmiernie, że możemy wspierać  tak dobre akcje. Samo wydarzenie będzie miało miejsce w Krakowie w ostatnim tygodniu września. Osobiście nie możemy doczekać się konferencji oraz wszystkich wydarzeń towarzyszących. Jeśli i Ty będziesz obecna na Kongresie zapraszamy do kontaktu z nami. Z chęcią porozmawiamy z Tobą osobiście, damy się lepiej poznać i doradzimy w sprawach zawodowych.  Do zobaczenia w Krakowie!

Grupa deMedici.pl

2 myśli nt. „Kariera, Młoda Farmacja i Przyjaźń

  1. Pingback: Jak wystartować z karierą w farmacji? | deMedici

  2. Pingback: Co mogą Ci dać organizacje studenckie? | deMedici

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>