Jak skutecznie szukać pracy?

large_2349098787Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, czy już aktywnie działasz na rynku pracy, prędzej czy później czekać Cię będzie moment poszukiwania nowej posady.  Może jeszcze nie wiesz, ale „szukać pracy” też możesz lepiej lub gorzej. Ponieważ Twój przyszły sukces i prędkość rozwoju kariery zawodowej zależą bezpośrednio od umiejętności poszukiwań, w dzisiejszym wpisie zdradzimy Ci, jak skutecznie szukać pracy.

 

Organizacja i przygotowanie
Równie ważnym, co niedocenionym elementem poszukiwań jest sprawna organizacja i stworzenie planu działania. Nim rzucisz się w wir chaotycznego i wyrywkowego polowania na posadę, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Jakiej pracy szukać?

2. Kiedy szukać pracy?

3. Czego potrzebuję, by szukać pracy?

4. Jak szukać pracy?

5. Gdzie szukać pracy?

Poniższe opracowanie w konkretny sposób odpowie na te pytania. Pomoże Ci także profesjonalnie przygotować się do poszukiwań, a w następstwie wystartować z Twoją karierą.

1. Jakiej pracy szukać

Poszukiwania pracy musisz rozpocząć od zdefiniowania obiektu poszukiwań. Przemyśl dokładnie, co Cię interesuje, jaką ścieżkę zawodową dla siebie planujesz. Jeżeli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, lub nie jesteś pewna, czy dobrze wybrałaś – warto odwiedzić doradcę zawodowego albo biuro karier. Tego typu miejsca znajdują się na każdej uczelni. Jeżeli szukasz pracy nie w swoim regionie lub zwyczajnie nie posiadasz macierzystej uczelni, nie krępuj się i poproś najbliższe biuro karier o pomoc. Większość z nich chętnie pomoże Ci w podjęciu decyzji.

2. Kiedy szukać pracy

Kolejnym zagadnieniem,  jest moment, w którym należy rozpocząć polowanie na posadę. Odpowiedź wydaje się prosta. Rynek pracy warto śledzić nieustannie. Nawet jeśli posiadasz stałą i satysfakcjonującą pracę, warto  stale sprawdzać oferty i testować własną wartość na rynku. Nie rezygnuj jednak z pracy póki nie znajdziesz nowej. Nie wiadomo, kiedy pojawi się oferta, która spełni Twoje wymagania.

Jeżeli jednak jesteś już zmuszona lub skłonna zmienić pracę, poszukiwania musisz zintensyfikować. Nie możesz być względem siebie pobłażliwa.  Ogłoszenia śledź codziennie o stale ustalonej porze. Dzięki temu będziesz na bieżąco z aktualnymi ofertami. Nie stracisz okazyjnych ofert i nie zmarnujesz czasu na wielokrotne sprawdzanie tych samych ogłoszeń.

3. Czego potrzebuję, by szukać pracy

Następnym krokiem jest stworzenie własnej listy serwisów z ogłoszeniami, które będziesz regularnie odwiedzać w poszukiwaniu nowych ofert. Po za tym przygotować musisz także swoje CV i list motywacyjny.  Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zrobić to profesjonalnie, to polecamy Ci nasz wpis – Jak napisać dobre CV

4. Jak szukać pracy

Nie przeprowadzaj zbyt szybkiej selekcji ogłoszeń. Zgłaszaj się jednocześnie do kilku zakładów pracy. Nie próbuj być przesadnie lojalna wobec jednego pracodawcy. Oczywiście możesz wysyłać swoje aplikacje pojedynczo, czekając konkretną ilość dni na odpowiedź.  Jednak atakując jednocześnie wiele firm oszczędzisz czas, pieniądze i ilość rozczarowań,

5. Gdzie szukać

Oczywistym miejscem poszukiwań są dedykowane do tego portale internetowe.

www.pracuj.pl, www.gratka.pl, www.jobpilot.pl, www.infopraca.pl, www.jobs.pl, www.gazetapraca.pl

Ich ogromną zaletą jest ilość ogłoszeń. Portale te jednak nie specjalizują się w branży farmaceutycznej.  Szukając pracy w farmacji warto odwiedzić portale branżowe:

www.farmacja.net, www.biotechnologia.pl, www.ogloszenia.farmacja.pl, www.nia.org.pl/izby ( na stronach okręgowych izb)

Nie poprzestawaj jednak na tym. Praca nie znajdzie Cie sama, to Ty musisz ją odnaleźć. Wybierz interesujące Cie zakłady pracy, firmy, sieci, odnajdź kontakt (mailowy lub telefoniczny) do działu kadr lub rekrutacji i nie bój się dzwonić. Wychodź z inicjatywą – potencjalny pracodawca to doceni.

Znajdź strony internetowe firm, które Cie interesują. Po za wyszukiwarką Google, bardzo przydatne okażą się:

www.bazafirm.pl

Wiele przedsiębiorstw posiada specjalne podstrony – „Kariera„, w których znaleźć można aktualne ogłoszenia z ofertami pracy na określone stanowiska.  Nawet jeżeli w danej chwili firma nie poszukuje specjalisty z Twojej dziedziny, nie rezygnuj. Wyślij swoją aplikację do najbardziej odpowiedniego działu firmy. Gdy poszukiwane przez Ciebie stanowisko się zwolni, jest duża szansa,że dostaniesz zaproszenie na rozmowę szybciej niż ogłoszenie pojawi się publicznie.

Innym dobrym sposobem na kontakt z firmą, jest uczestnictwo w targach pracy. Zarówno największe koncerny, jak i mniejsze przedsiębiorstwa wystawiają tam swoje stanowiska. W trakcie takich wydarzeń możesz poznać pracodawców i ich oferty, jak i  bezpośrednio aplikować o pracę,

Serwisy społecznościowe

Nowym, ale mało powszechnym rozwiązaniem jest szukanie pracy w oparciu o specjalistyczne  serwisy społecznościowe. Zdecydowanie wyróżniają się tutaj platformy Goldenline.pl oraz LinkedIn.com. Serwisy te dają możliwość kontaktu z pracodawcami, kreowania swojego wizerunku oraz  stworzenia własnego CV. Na zachodzie  powszechne jest zjawisko rekrutacji pracowników w oparciu o te portale . W Polsce sytuacja ta nie jest jeszcze popularna, jednak znaczenie portali rośnie. A wraz z nim Twoje szanse na odnalezienie wymarzonej pracy.

Znajomości

Ciekawym rozwiązaniem jest również czerpanie z własnej sieci kontaktów. Zrób listę wszystkich osób, z jakimi kiedykolwiek współpracowałeś na gruncie zawodowym. Współpracownicy, opiekunowie stażu lub praktyk, przełożeni, znajomi z branży, Przeanalizuj i dowiedz się, czy ktoś z tych osób nie szuka pracownika lub zna kogoś kto szuka.  Jeśli tak się zdarzy  to Twoje szanse na pozyskanie pracy są bardzo duże. Dla tych osób nie jesteś anonimowa.  Znają Cię i wiedzą jakim pracownikiem jesteś. Ich rekomendacja może być najważniejszą kartą przetargową na rynku pracy.

Ofert pracy możesz szukać także w wymienionym wcześniej biurach karier.

Nie przejmuj się porażkami

Nawet, jeśli przez długi czas nikt nie będzie odpowiadał na Twoja aplikację lub przejdziesz kilka nieudanych rozmów kwalifikacyjnych. Nie przejmuj się. Nie Ty jedna odnosiłaś porażki. Tomasz Edison gdy po wielu próbach stworzył w końcu efektywną żarówkę miał powiedzieć: „Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań.” Każda nieudana rozmowa kwalifikacyjna, uczy Cię skutecznej autoprezentacji.

 

Dziękujemy Ci za przeczytanie tego wpisu. Mamy nadzieję, że pomoże Ci on w odnalezieniu wymarzonej posady, a w konsekwencji wpłynie na Twoją karierę zawodową. Jeśli temat Cię interesuje to polecamy Ci zapoznać się z innymi niekonwencjonalnymi sposobami na odnalezienie wymarzonej pracy w artykule – 10-kreatywnych-sposobow-szukania-pracy

 

 

Grupa deMedici.pl

photo credit: andercismo via photopin cc

2 myśli nt. „Jak skutecznie szukać pracy?

  1. Ola z Ogrodolandii

    Mądre słowa. Do poszukiwania pracy też trzeba się przygotować. Ktoś powiedział, że poszukiwanie pracy to praca na cały etat i coś w tym jest, poszukiwania powinny być przemyślane i starannie wykonane :) Mam nadzieję, że powyższy post pomoże niejednej zainteresowaniej osobie :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>