Jak napisać dobre CV?

jak napisac dobre CV Nadszedł ten moment. Stoisz przed drzwiami, za którymi spotkasz swoje przeznaczenie. Przygotowałaś się dobrze. Przybyłaś zawczasu. Założyłaś najlepsze odzienie i wypolerowałaś swą broń. Tylko od niej i od własnych umiejętności zależy, czy wyjdziesz z tej walki zwycięsko. Jeszcze raz, patrząc na oręż, zastanawiasz się, czy mogłaś zrobić coś lepiej, użyć innych narzędzi lub elementów. Kiedy drzwi w końcu otwierają się, na ucieczkę jest za późno.  Wstajesz mówiąc “Proszę, oto moje CV”. W dzisiejszym wpisie zdradzimy Ci jak napisać dobre CV.

Stworzenie dobrego CV nie jest zadaniem łatwym. Na skromnej kartce papieru streścić musisz wszystkie swoje zalety, osiągnięcia i zdolności. Z drugiej strony, pracodawca na jego przeczytanie poświęci około minuty. Musisz umieć wykorzystać ten moment. CV będzie stanowiło o Twoim pierwszym wrażeniu. Jeśli Ci się nie powiedzie, kolejnej szansy już nie otrzymasz.

Dzisiejszy post poświęcimy prawidłowej konstrukcji CV.  Pokażemy, jak napisać dobre CV skierowane do branży farmaceutycznej. Na końcu artykułu czekać będzie bonus, który jest naszym podziękowaniem za to, że stale poświęcasz nam swój czas.

Forma

Nienaganne CV cechuje kilka elementów: prostota, porządek, logika oraz kreatywność. CV powinno zajmować maksymalnie 2 strony A4, zapisane pojedynczą, niewyszukaną czcionką w wielkości 10 – 12 punktów na białym papierze. Musi być napisane zrozumiale, zwięźle i w formie bezosobowej. Ułatwi to przekaz informacji i wykreuje Twój profesjonalny wizerunek. Pracodawca sprawnie wyłapie interesujące go informacje i będzie mógł skoncentrować się na Twojej osobie.

Każde dobre CV powinno zawierać stałe elementy:

1. Dane osobiste

2. Wykształcenie

3. Doświadczenie zawodowe

3. Doświadczenie dodatkowe

4. Pozostałe umiejętności

Nie zawsze stosowaną sekcją są “Zainteresowania”. My jednak polecamy jej umieszczenie. Ważne, by wszystkie sekcje miały jednolitą charakterystykę, ten sam układ na stronie, czcionkę i formatowanie. Twoje CV musi być czytelne i przyciągające. Ten artykuł pokaże Ci, jak napisać CV, które przyciąga uwagę pracodawcy. W CV stosujemy odwrotną chronologię. W sekcjach dotyczących poprzednich miejsc pracy, ukończonych szkół oraz odbytych praktyk należy rozpoczynać od elementów najświeższych (tych, które wydarzyły się niedawno), a kończyć na najstarszych.

Selekcja

Ważne jest, aby dopasować swoje CV do konkretnego ogłoszenia. Mając tę pojedynczą minutę na zjednanie sobie pracodawcy, musisz skrupulatnie dobrać informacje, które zamieścisz na kartce. W tym celu radzimy dokładnie zapoznać się z polityką i misją danej firmy. Pokaż, że wpasowujesz się w jej wartości jak nikt inny.

Dla przykładu, marką aptek sieci Dbam o Zdrowie jest właśnie dbanie o stan zdrowia. I absolutnie nie sugeruj się tutaj nazwą! Gdy prześledzisz historie ich poczynań, zobaczysz, że organizują maratony i prowadzą akcje prozdrowotne w swoich aptekach (np. rozdawanie owoców czy diagnostyka zdrowotna). Jak można to wykorzystać? Udowodnij, że znasz się na zdrowym trybie życia oraz suplementach diety. W swoim CV wypisz kursy i szkolenia poświęcone właśnie tym zagadnieniom. Dietetyka czy jogging dodany do sekcji zainteresowań będą dodatkowym atutem.

Za drugi przykład posłuży nam Polpharma. Po przewertowaniu ich strony internetowej, bez trudu zorientujesz się, że stawiają oni na innowacyjność. Twoim atutem może być tu rozeznanie w nowościach w medycynie, czy szkolenia z nowoczesnych terapii.

Zdjęcie

Zdecydowanie warto zamieścić swoje zdjęcie w CV! Przydaje się to przede wszystkim  w momentach, gdy swoje CV wysyłamy. Nie mamy wtedy pewności, czy pokażemy się pracodawcy osobiście. Prawidłowo stworzone i starannie przyklejone w prawym górnym rogu zdjęcie, pozwala pracodawcy łączyć Twoje dokonania z wizerunkiem i być łatwiej zapamiętaną. Oczywiście musi ono podkreślać cechy, z którymi chcesz być identyfikowana. Skromny uśmiech wzbudzający zaufanie, elegancki, schludny strój i ułożone włosy to standard. Jeżeli mamy wadę wzroku, do sesji fotograficznej  warto ubrać okulary zamiast soczewek. Ten fragment naszego image’u kojarzony jest z profesjonalizmem i inteligencją. Doradzamy także nie oszczędzać i udać się do fachowego fotografa, która doradzi i zaaranżuje odpowiednie zdjęcie.

Treść

CV powinno zawierać określone sekcje w ściśle zdefiniowanym porządku. Ułatwi to osobie rekrutującej rozeznanie się w Twojej historii.

1. Dane osobiste

CV rozpocznij od wypisania: imienia, nazwiska, daty, miejsca urodzenia, aktualnego adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz adresu e-mail.

2. Wykształcenie

W tej sekcji umieść 2-3 ostatnio ukończone uczelnie/szkoły. Warto pochwalić się studiami podyplomowymi oraz uzyskanym tytułem zawodowym/naukowym. O szkole średniej wspominaj tylko jeżeli cieszy się ona renomą lub też masz informacje, że osoba, która Cię rekrutuje, również uczęszczała do tej samej szkoły.

3. Doświadczenie zawodowe

Poza samym miejscem i stażem pracy wypisz obowiązki, które posiadałaś lub posiadasz na danym stanowisku. Styczność z pewnymi elementami jak obsługa klienta, sprzedaż, praca w zespole, praca pod presją czasu są uniwersalnymi dobrze widzianymi elementami tej sekcji.

4. Doświadczenie dodatkowe

W tej sekcji należy pamiętać, że pozycjonujesz się na eksperta, a nie na osobę z za dużą ilością wolnego czasu. Warto wymienić tylko 3-5 ukończonych kursów, bezpośrednio związanych z pracą, o którą się ubiegasz.

5. Pozostałe umiejętności

Standardowo należy wypisać znajomość języków obcych wraz ze stopniem zaawansowania. Obsługę komputera polecamy wypisać tylko, jeżeli Twoje zdolności odznaczają się jakoś ponad względną znajomość pakietu MS Office. Obowiązkową pozycją, są także wszelkie inne certyfikaty, które zgromadziłaś, jak obsługa sprzętu specjalistycznego, czy branżowych programów komputerowych.

Zainteresowania i pozostałe informacje

Rubryka ta jest doskonałym miejscem na kupienie pracodawcy. Gdy rekruter gładko przejdzie przez część profesjonalną dokumentu, możemy pomóc mu utrwalić się w jego pamięci przez ciekawe zainteresowania. Najważniejsze aby wpisać tam hobby, które przyciągnie uwagę. Kuchnia Wysp Pacyfiku, wojna secesyjna, czy moda żeńska XIX wieku to świetne przykłady. Pisz zawsze szczegółowo i omijaj sztampowego kina, muzyki i książek. Radzimy także trzymać się z daleka od tematów religii i seksu. Seksualne zwyczaje zwierząt mogą być fascynujące, jednak nie muszą zostawić dobrego wrażenia. Innym dobrym pomysłem są zainteresowania profesjonalne. Pokaż, że Twoje hobby, to nie Twoja praca, ale jest z nią bardzo blisko związane. Będąc farmaceutą świetnie, gdy interesujesz się zielarstwem czy homeopatią. Nowoczesne formy marketingu, techniki sprzedaży czy rozwój osobisty stanowią zawsze dobre rozwiązanie. Polecamy najpierw wypisać szalone i oryginalne zainteresowanie, które przyciągnie uwagę, a wzbogacać je o coś profesjonalnego. Pamiętaj jednak, że zainteresowania należy podawać zawsze zgodnie z prawdą. W tym miejscu bardzo łatwo zweryfikować Twoją uczciwość.

Niezbędne zakończenie

Curriculum Vitae musi kończyć się wzmianką o tym, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji. Bez tego zapisu, większe firmy mogą z miejsca odrzucić Twoją aplikację.

Zanim zaczniesz rozsyłać swoje CV wszystkim wartościowym pracodawcom, przedstaw ukończony życiorys kilku bliskim osobom. Ich uwagi mogą być cenne, a Ty zabezpieczysz się w ten sposób przed błędami ortograficznymi, gramatycznymi oraz brakiem zrozumienia fragmentów tekstu.

BONUS

Dziękujemy Ci serdecznie za przeczytanie tego wpisu. Dotarcie aż tutaj wymagało nie lada determinacji. W ramach podziękowania za poświęcony nam czas mamy dla Ciebie prezent. Przygotowaliśmy zbiór wzorów CV dla sektora farmaceutycznego, z których możesz dowolnie korzystać i tworzyć na ich podstawie własne CV idealne!

Wśród wzorów znajdziesz:

 • CV dla magistra farmacji,
 • CV dla technika farmaceutycznego,
 • CV dla przedstawiciela medycznego,
 • CV dla diagnosty laboratoryjnego.

Wzory CV do ściągnięcia dostępne są na stronie – wzory CV farmacja

 

Pozdrawiamy

Grupa deMedici.pl

7 myśli nt. „Jak napisać dobre CV?

 1. Paulina

  Cieszę się, że tu trafiłam, i to na samym początku, a od tej pory śledzę kolejne wpisy, ale…
  Że tak czepliwie napiszę: przestawienie ukończonego wpisu kilku bliskim osobom również pomaga zabezpieczyć się przed błędami ortograficznymi czy gramatycznymi ;)
  Ostatni akapit przed bonusem bardzo kąsa w oczy – ‚pracodawcom’, nie ‚pracodawcą’, liczba mnoga.

  Odpowiedz
  1. deMedici.pl Autor wpisu

   Dziękujemy Ci, Paulino, za komentarz! Każdy wpis sprawdzamy kilkanaście razy. Mamy nadzieję, że z każdym wpisem błędów będzie coraz mniej.

   Zachęcamy również do bycia czepliwym :) ideą tej strony i naszą filozofią jest ciągły rozwój. To właśnie dzięki Waszym sugestiom możemy się zmieniać i poprawiać.

   Odpowiedz
 2. r

  Co zrobić jeśli nie pracowało się w branży farmaceutycznej w trakcie studiów (oczywiście oprócz praktyk obowiązkowych i stażu)? Czy opuścić rubrykę „doświadczenie zawodowe”?

  Odpowiedz
  1. deMedici.pl Autor wpisu

   To naturalne, że nie wszyscy mogą pochwalić się doświadczeniem zawodowym z branży przed ukończeniem studiów. Jest to jasne także dla pracodawcy. Jeżeli pracowałaś już wcześniej, to jak najbardziej warto o tym napisać. Pracodawca będzie wiedział dzięki temu, że jesteś osobą aktywną, a pewne zagadnienia, jak np. urzędowe są Ci już znane.

   Odpowiedz
 3. Pingback: Co mają wspólnego: FARMACJA, FILM i Twoje CV? | deMedici

 4. Pingback: Jak skutecznie szukać pracy? | deMedici

 5. Pingback: Jak dobrze wykorzystać konferencje - deMedici

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>