Gdy wątroba już nie może!

Gastro, czyli oj boli boli :)Jednymi z najpopularniejszych suplementów reklamowanych w mediach oraz kupowanych w aptekach są preparaty na wątrobę. Słuchając reklam można odnieść wrażenie, że tabletka po każdym posiłku sprawi, że nasz organizm zacznie traktować fast food’y, ciężkie potrawy przygotowywane w głębokim tłuszczu i inne Mc Donalds’y jak zdrową sałatkę z kiełkami i kozim serem. A co rzeczywiście jest w takich środkach? Co działa i jak działa na naszą wątrobę i resztę organizmu? I czy da się to zastąpić środkami naturalnymi, które są tak popularne w ostatnim, świątecznym czasie?

Ponieważ ile suplementów, tyle różnych składów, nie będę analizował składu każdego z nich. Pokażę Wam najczęściej spotykane substancje w takich preparatach, opowiem jak działają i w jakich preparatach się znajdują. A Wy wybierzecie najlepszy i najbardziej optymalny dla siebie.

Fosfolipidy:

Są to podstawowe składniki budulcowe błon komórkowych, w tym hepatocytów, czyli podstawowych struktur wątroby. Dzięki temu błona komórkowa tych komórek staje się mniej przepuszczalna, bardziej odporna na wolne rodniki i ma optymalną płynność. Podstawowym interesującym nas składnikiem suplementów wątrobowych jest polientylofosfatydylocholina i lecytyna.  Fosfolipidy są pozyskiwane przede wszystkim z soi. Dzięki zwiększonemu ich spożyciu wątroba ma budulec, który wykorzystuje do szybszej regeneracji; składniki te, są więc polecane osobom z uszkodzoną wątrobą. Suplementy i leki zawierające duże dawki fosfolipidów stosuje się przy przewlekłym i ostrym zapaleniu wątroby, a także przy poalkoholowym uszkodzeniu wątroby. Suplementy te dzięki zawartości w fosfolipidach wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływają na profil lipidowy pacjenta pomagając regulować stosunek HDL/LDL.

Suplementy i produkty zawierające duże dawki fosfolipidów: Essentiale forte (produkt leczniczy), Essetil complex (suplement), Esseliv forte (suplement), Essentiavit forte (suplement).

Wyciągi z karczocha:

Głównym składnikiem wyciągu z karczocha zwyczajnego jest cynaryna. Ponadto zwiera on też kwas kawowy, kwas chlorogenowy oraz flawonoidy takie jak cynarozyd, luteoina i skolimozyd. Cynaryna ma udowodnione działanie żółciopędne i żółciotwórcze, co wyraźnie przekłada się na sprawność pracy wątroby. Dzięki nasileniu jej czynności ułatwione jest trawienie tłuszczów co pomaga zlikwidować problemy trawienne związane z wysokotłuszczową, bardzo często niezdrową dietą. Ponad to cynaryna wraz z flawonoidami obniża poziom tłuszczu we krwi, jest więc polecana osobom zagrożonym miażdżycą i już chorującym na chorobę wieńcową. Kwasy kawowy, chlorogenowy i ich związki pokrewne działają przede wszystkim antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie chroniąc wątrobę przed uszkodzeniami. Ważnymi składnikami wyciągu z karczocha są także seskwiterpeny. Są to substancje wybitnie gorzkie. Stymulują, dzięki smakowi pracę wątroby i zwiększają łaknienie.

Suplementy zawierające wyciąg z karczocha zwyczajnego: Olimp Karczoch, Cynarex, SylicynarSylimafort.

Wyciągi z nasion ostropestu plamistego:

Najważniejszym składnikiem wyciągu z ostropestu jest symilaryna. Jest to kompleks flawonolignanów m.in sylibiny, sylichrystyny, sylidiaminy i innych, mających silne powinowactwo do komórek wątroby. Działa silnie antyhepatotoksycznie. Odkładając się w błonie komórek wątroby uszczelnia ją, hamując wnikanie do hepatocytów toksyn, a także pobudza tworzenie białek wątrobowych, co znacznie usprawnia regenerację wątroby. Działa również antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, co jest swoistą prewencją przed uszkodzeniami tego narządu. Sylimaryna jest stosowana szeroko jako środek ochronny przy zatruciach. Jest szczególnie skuteczna w zatruciach grzybami, ponieważ hamuje niszczenie błon śluzowych przez amanitynę - toksynę muchomorów.

Suplementy zawierające wyciągi z nasion ostropestu plamistego: Ostropest plamisty tabletki, Sylimarol, Sylicynar, Sylimafort.

Jak widzicie niektóre suplementy są wyspecjalizowane na określone działanie hepatoprotekcyjne i zawierają jeden składnik główny w większej ilości, a inne mają kompleksowy skład, ale mniejsze ilości składników czynnych. Więc zależnie od tego co jest problemem możemy dostosować suplementację do naszych potrzeb.

A i najważniejsze na sam koniec: SUPLEMENT DIETY NIE JEST LEKIEM! Suplementy są po to, aby uzupełnić niedobory lub wspomóc rekonwalescencję. Pamiętajcie, że one z założenia NIE LECZĄ CHORÓB. Niech te poświąteczne i sylwestrowe szaleństwa dla wątroby, bezpiecznymi będą. O ten narząd należy dbać i nigdy o nim nie zapominać.

Serdecznie pozdrawiamy,

Grupa deMedici.pl

Autor tekstu: Krzysztof Halczuk, edycja: Krzysztof Słomiak, Piotr Grzonkowski.

2 myśli nt. „Gdy wątroba już nie może!

  1. UszczynskaK

    witam, chciałabym zwrócić uwagę na pewną nieścisłość- występujący w pierwszym podpunkcie przykład Essentiale Forte jest dość niefortunny. Obok innych preparatów o tym składzie, Essentiale forte jako jedyny posiada status leku a nie suplementu diety.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>