Farmacja 21, czyli dokąd farmaceuci kroczą?

logoW dniach 23-24 września odbyła się II Edycja Kongresu FARMACJA 21, na którym dalej zgłębiane były tematy poruszane podczas zeszłorocznej konferencji. Omawialiśmy wtedy główne problemy polskiej farmacji, takie jak potrzeba wprowadzenia opieki farmaceutycznej w naszym kraju, wprowadzenie ustawy o zawodzie farmaceuty oraz propozycje zwiększenia uprawnień farmaceuty, abyśmy w końcu przestali być postrzegani  jako sprzedawcy w sklepie z lekami, a zgodnie z wykształceniem zaczęli być specjalistami z dziedziny ochrony zdrowia. Ostatni rok należał do niezwykle intensywnych pod względem prób rozwiązania tych problemów, o których to mówiliśmy w ostatni weekend.

Prelegenci poruszyli wiele interesujących tematów, lecz najważniejszymi dla przyszłości farmacji blokami wykładowymi były niewątpliwie pierwsza i druga sesja dnia pierwszego, mówiące o polskiej koncepcji opieki farmaceutycznej i roli apteki w naszym bardzo dynamicznie zmieniającym się systemie ochrony zdrowia oraz ostatnia sesja dnia drugiego – debata na temat kwalifikacji i szkoleń podyplomowych farmaceutów. Zostało tam przekazanych bardzo wiele informacji, które będą miały duży wpływ na naszą pracę w ciągu najbliższych lat, więc właśnie te bloki postaramy się Wam przybliżyć.

Sesją 1. Polska koncepcja opieki farmaceutycznej- gdzie jesteśmy?

Blok ten skupiał się na podsumowaniu pracy powołanego rok temu i niedawno rozwiązanego zespołu roboczego ds. opieki farmaceutycznej. Pierwszy wykład prowadził mgr farm. Grzegorz Zagórny – przewodniczący tego zespołu. Mówił on o rozwiązaniach zaproponowanych Ministrowi Zdrowia, które są w tym momencie oceniane.

W koncepcji polskiej opieki farmaceutycznej wyróżniono między innymi usługi, jakie powinny być wprowadzone, oraz niesamowicie ważne stwierdzenie – opieka farmaceutyczna powinna być przypisana do farmaceuty, nie do apteki.

Czym powinien zajmować się farmaceuta prowadzący opiekę nad pacjentem? Oto kilka najważniejszych usług:
– Przegląd lekowy- sztandarowa usługa. Prowadzona, żeby zoptymalizować działanie leków u pacjenta i zapobiegać problemom lekowym, o które tak łatwo szczególnie u pacjentów geriatrycznych.
– Szkolenie ze stosowania leków wziewnych i specjalnie dozowanych – to czego niesamowicie brakuje. Skuteczność leków wziewnych jest w znakomitej części uzależniona od sposobu użycia inhalatora, a niestety pacjenci często nie potrafią zrobić tego poprawnie.

dr House
– Nadanie uprawnień do kontynuacji terapii w ramach opieki refundowanej – czyli po prostu umożliwienie farmaceucie wypisywania (w końcu) refundowanych recept. W tym momencie mamy możliwość wystawienia tzw. recepty farmaceutycznej, ale nie jest ona refundowana, przez co pacjenci przewlekle chorzy, nie mogąc dostać się do specjalisty ze względu na kolejki, są pozbawieni leków.

Farmaceuta miałby też dostęp do informacji medycznej o pacjencie i sam mógłby tworzyć taką informację, a każda apteka prowadząca opiekę farmaceutyczną podpisywałaby umowę z NFZ jako świadczeniodawca. Farmaceuta powinien mieć także możliwość odwiedzenia pacjenta w domu, nie tylko prowadzić wywiad w aptece.
Wstępnie zostanie prawdopodobnie wprowadzony pilotażowy program dla pacjentów 65+.

A jak wygląda opłacalność tego przedsięwzięcia? Wygląda na to, że już w pierwszym roku koszty prowadzenia opieki farmaceutycznej w Polsce całkowicie się zwrócą, a z czasem zaoszczędzone pieniądze pozwolą skompensować koszta programu darmowych leków dla osób 75+!
Są to jednak na razie tylko wyliczenia. Na rzeczywiste określenie zysków i strat musimy poczekać do czasu akceptacji projektu przez rząd i zakończenie programu pilotażowego.

W czasie sesji pytań do prelegenta głos zabrała prof. dr hab. nauk medycznych Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z informacją, że „minister nie jest zainteresowany” projektem w tej formie. Chwilę potem podsekretarz stanu w  Ministerstwie Zdrowia, Krzysztof Łanda zdementował tę informację ku uldze uczestników.

Czekamy zatem na decyzję resortu ochrony zdrowia. Kiedy i w jakim zakresie będzie wprowadzona opieka farmaceutyczna w Polsce? Niestety wciąż nie mamy żadnych konkretnych informacji.

Sesja 2. – Rola apteki w zmieniającym się systemie ochrony zdrowia.

Tę sesję otworzył wykładem dr Krzysztof Łanda - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Tutaj także nie usłyszeliśmy wielu konkretów.

Wiadomo natomiast, że resort pracuje nad wieloma nowelizacjami, m.in. uszczelnieniem ustawy refundacyjnej, aby ukrócić proceder nielegalnego wywozu leków z Polski. Sposobem na to ma być zmiana zasad refundacji na takie, które uczynią proceder nieopłacalnym. O szczegółach nie zostaliśmy poinformowani.

Innym ważnym aspektem omawianym na tym wykładzie był sposób walki z nachalną i niejednokrotnie wprowadzającą w błąd reklamą preparatów leczniczych. Media są zalewane reklamami – większość z nich to reklamy leków. Informacje w nich przekazywane często nie są oparte na dowodach naukowych i mijają się z prawdą. Na chwilę obecną nie ma możliwości regulowania reklam farmaceutycznych. Plan rządu – działanie a posteriori, nakładanie mandatów wysokich i natychmiastowych, jeżeli zostanie wykryta fałszywa treść w tego typu spotach. Egzekwowanie prawa miałoby przypaść w udziale inspektorom farmaceutycznym. Tutaj także niecierpliwie czekamy na konkrety i wdrożenia.

Kolejnym aspektem pracy farmaceuty, nad którym pracuje Ministerstwo, jest regulacja ilości tworzonych aptek. Rząd planuje wprowadzić regulacje demograficzo – geograficzne, nie wiadomo jeszcze czy będzie to ilość aptek /ilość osób, czy ilość aptek/ powierzchnię czy może jedno i drugie jednocześnie. Realna jest także możliwość wprowadzenia warunku posiadania określonej ilości udziałów apteki przez farmaceutę ( postulaty głoszone w ramach akcji „Apteka dla Farmaceuty”). Jednocześnie Krzysztof Łanda zastrzegł, że resort chciałby zachować  (wycinam, straszne pustosłowie i masło maślane) stosunek rynkowy aptek sieciowych do tzw. „rodzinnych” na obecnym poziomie, czyli 70/30.

Dzień II – debata na temat szkoleń podyplomowych farmaceutów

Oczywistym jest, że farmaceuta posiadający specjalizację ma większą wiedzę niż magister, który takowej nie posiada. Jednak nie warunkuje to wyższych zarobków czy bardziej prestiżowego stanowiska. Jesteśmy jedynym zawodem medycznym, od którego specjalizacja NIE JEST wymagana i nie wiąże się z żadną gratyfikacją. Jednym z tematów było przywrócenie obowiązkowej specjalizacji dla farmaceutów. Przy zmianach legislacyjnych, które usatysfakcjonowałyby PTFarm, na stanowisku kierowniczym mógłby być zatrudniony jedynie farmaceuta posiadający takie wykształcenie. Wprowadzenie obowiązku zrobienia specjalności, czyli de facto skończenia studiów podyplomowych wymusiłoby na Ministerstwie dotowania tego typu kształcenia. W związku z tym, jak nie trudno się domyślić, rząd nie jest specjalnie chętny do tego typu zmian. Środowisko farmaceutyczne także jest podzielone.
Czy rzeczywiście wynika to z braku potrzeby specjalizowania się? Czy może to po prostu lenistwo naszej grupy zawodowej? Ocenę pozostawiamy Wam.
Podobnie jak w zeszłym roku, toczyły się również dyskusje na temat silniejszego rozdzielania praw i obowiązków zawodowych pomiędzy technikami farmaceutycznymi, a magistrami, jednak wdawanie się w dyskusje na ten temat w aktualnym czasie nie ma zbyt wiele sensu, gdyż zgodnie z decyzją resortu ochrony zdrowia, zawód technika farmaceutycznego jest na wymarciu ze względu na zatrzymanie kształcenia.
Jeszcze jedna ciekawostka, która być może w najbliższych latach zacznie rzutować na sposób w jaki będziemy zdobywać dodatkowe kwalifikacje oraz punkty edukacyjne. Pani mgr Katarzyna Chmielewska – dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministra Zdrowia, zaproponowała stworzenie nowej formy edukacji podyplomowej farmaceutów – kursów specjalistycznych. Kursy takie kończyłyby się egzaminem i nadawały konkretne, sprecyzowane kwalifikacje. W naszej interpretacji mogłoby to pozwalać farmaceutom np. na robienie szczepionek. Domyślamy się także, że podobne kursy zaczną się od kwalifikacji do prowadzenia opieki farmaceutycznej.

Kolejnym, bardzo ciekawym blokiem były wykłady na temat nowości w Prawie Farmaceutycznym oraz Ustawie o Zawodzie Farmaceuty, gdzie wypowiadała się między innymi dr hab. n. farm. mgr prawa Agnieszka Zimmerman. O tym w najbliższym czasie napisze Wam Weronika Walczewska, która miała okazję także porozmawiać z Panią doktor.

W najbliższym czasie pojawi się również podcast – wywiad z prof. Januszem Plutą; przewodniczącym zarządu PTFarmu oraz współorganizatorem Konferencji Farmacja 21, w którym opowiada o tym co się zmieniło w ostatnich latach w świecie farmaceutycznym, oraz o tym co się w najbliższym czasie zmieni i co powinno zmienić.

Serdecznie pozdrawiamy,
Grupa deMedici.pl

Autorzy tekstu oraz uczestnicy wydarzenia: Krzysztof Halczuk, Weronika Walczewska, korekta tekstu: Piotr Wiaderny, Krzysztof Słomiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>