Farmaceutka z głową w chmurach

 

Air-to-air-Emirates-A380-aircraft-706137„Ale nudy. Po studiach brak perspektyw, tylko ta apteka i apteka.” – często słyszy się jak narzekają studenci farmacji. Od długiego czasu przyglądam się stereotypom, naszemu narodowemu narzekaniu i malkontenctwu. Dzisiaj pokażę Ci farmaceutę zupełnie z innej strony.  Lepszej czy gorszej? Oceń sam. Według mnie zupełnie od ludzkiej, tej zwykłej strony, pełnej inspiracji i normalnej. W naszej grupie zawodowej są ludzie, którzy po studiach poszli zupełnie w innym kierunku niż farmaceutyczny i wygląda na to, że niektórym z nich wyszło to na dobre. Robią niesamowite rzeczy i spełniają swoje pasje. Jedną z takich osób jest moja koleżanka z Krakowa. Pozwól, że przybliżę Ci jej historię. Aleksandra Szczurek, bo o niej mowa, jest z wykształcenia magistrem farmacji. Pracowała przez krótki czas w aptece, ale aktualnie zawodowo jest Stewardessą w Emirates Airlines – jednej z największych luksusowych linii lotniczych na świecie.

  1. Jak wpadłaś na pomysł na siebie?

Ola: „Tuż po obronie tytułu magistra zadałam sobie pytanie: co chciałabym zrobić ze swoim życiem przed 30 rokiem życia. Odpowiedz była prosta: podróżować. Zaczęłam sie zastanawiać jak to zrobić kiedy pensja przeciętnego farmaceuty wystarcza najwyżej na kilka wycieczek i ma sie na to 26 dni w roku (bo tyle trwa normalny urlop). Wiec zainspirowana przykładem wielu osób, które nie mają pieniędzy na podróże wybrałam zawód, w którym płacą za podróżowanie. Nie żałuję!”

  1. Co sprawia Ci największą przyjemność w tym co robisz?

O: „Odkrywanie miejsc, w których wcześniej nie byłam, poznawanie ludzi o rożnych poglądach, pochodzeniu i kulturze. Kiedy masz 24 h w nowym mieście, uczysz sie żyć chwilą, bo liczy sie tu i teraz, a druga taka okazja może sie juz nigdy w życiu nie przytrafić.”

Bez tytułu 1

  1. Czy jest to bardziej hobby czy może praca zawodowa?

O: „Traktuje to jako doświadczenie życiowe, przygodę. Zamierzam skończyć mój kontrakt, ale im dłużej tutaj jestem, tym bardziej mi sie to podoba, wiec czas pokaże.”

  1. Czy zamierzasz pracować w zawodzie farmaceuty, jeśli tak lub już pracujesz to gdzie?

O: „Ciągle nie wyobrażam sobie siebie w aptece, taki „osiadły” tryb życia mnie nie interesuje. Rozważam inne opcje jednakże raczej nie w Polsce.”

  1. Jakie umiejętności wyniesione ze studiów najbardziej przydają Ci się w życiu/ w pracy/ w pracy stewardessy?

O: „Najwięcej zyskałam w trakcie treningu medycznego, gdyż były to podstawy pierwszej pomocy, leki itp. Na co dzień moja wiedza farmaceutyczna ogranicza sie do samoleczenia i udzielania rad kolegom i koleżankom, bo na pokładzie jeszcze nie miałam okazji w tej wiedzy skorzystać. Może to i dobry znak.”

  1. Czy ponownie wybrałbyś studia farmaceutyczne? Jak tak to dlaczego jak nie to dlaczego?

O: „Raczej nie wybrałabym tych studiów, ale z drugiej strony, nie wybrałabym żadnych innych na ich miejsce. Żałuje tylko, że po maturze nie zrobiłam sobie roku przerwy na pracę i podróże, bo może wtedy wiedziałabym co chcę naprawdę w życiu robić i w tym kierunku podjąć studia. Ciągle staram sie to odkryć. Lecę teraz do Tokio, to mój pierwszy raz w Japonii i jestem tym bardzo podekscytowana.”

Bez tytułu

7. Pytanie bonus ,bo za mało mi opowiedziałaś ;p jak wyglądała Twoja droga do tak ogromnej firmy jaką jest Emirates Airlines.

O: „Ponad rok temu poszłam na rekrutację w Warszawie, 5 etapowa, 2 rekruterki ex stewardessy, głównie praca w grupach, rozwiązywanie problemów z „trudnym klientem” (znamy z apteki, aż za dobrze), test z angielskiego (coś pomiędzy maturą podstawową, a rozszerzoną), i na końcu finał – interview. Na rozmowie rekruterzy zwracali uwagę głównie na osobowość i doświadczenie z innymi kulturami (w czym Młoda Farmacja i Student Exchange Programme bardzo mi pomogły). Później moje akta poleciały do Dubaju. Tam specjalista od HR dokonywał ostatecznego wyboru. Z ponad 1300 osób wybrali ok. 5. Ja sie dostałam za pierwszym razem, ale wiem, że ludzie po 7 razy próbują i nic. Później przeprowadzka do Dubaju, 2 miesięczny trening: bezpieczeństwo, trening medyczny, zasady serwisu. Trening medyczny trwał tydzień: pierwsza pomoc, podstawowe choroby, leki które mamy dostępne na pokładzie, do czego służy telfast, a do czego epipen. Dużo ludzi ma problemy z nauką tych rzeczy, więc moje wykształcenie pomogło w nauce innym. Razem z pielęgniarką, która była trenerem, prowadziłyśmy zajęcia aczkolwiek nauczyłam sie też dużo ciekawych rzeczy. M.in. jak odebrać poród na pokładzie! Po treningu czas ruszać w świat, gdy ostatnie drzwi od samolotu sie zamkną, na pokładzie musimy być wszystkim: inżynierem, psychologiem, kelnerem, kucharzem, barmanem, pielęgniarką, lekarzem, mediatorem, opiekunką do dzieci, strażakiem, policjantem… Jest kilka obszarów, w których można sie spełnić. Pierwszy kontrakt podpisałam na 3 lata, dłużej nie przewiduje tu zostać, aczkolwiek nigdy nic nie wiadomo. Znam jedną dziewczynę, która też jest farmaceutka z UK, jest też dużo pielęgniarek, ratowników medycznych, a nawet lekarz. Mam możliwość podróżowania i spotykania ludzi z całego świata, systematycznie też badam rynek farmaceutyczny. Na razie na prowadzenie wychodzą Stany Zjednoczone. Jednakże Bliski Wschód też jest dobrze rozwijającą sie branżą. Mam znajomych pracujących w Dubaju czy Bachrainie, uczę się arabskiego i czekam co życie mi przyniesie w przyszłości.”

Serdecznie dziękuję Ci za tą rozmowę!

No cóż, nie wygląda to tak nudno, czyż nie? Jeśli uważasz, że perspektywy pracy po studiach są ograniczone, to jesteś w dużym błędzie. Każdy ma do dyspozycji wachlarz swoich umiejętności, doświadczeń i wiedzy i tylko od nas samych zależy jak je wykorzystamy. Ola nie jest typową farmaceutką z memów i jest najlepszym przykładem, że jak się chce i do tego wykorzystuje się swój intelekt, to nie ma rzeczy niemożliwych. A gdzie Ty widzisz siebie, w perspektywie najbliższych pięciu lat?

Wywiad przeprowadził: Krzysztof Słomiak

Serdecznie pozdrawiamy,

Grupa deMedici.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>