Co mogą Ci dać organizacje studenckie?

wymiana studencka farmacjaStudenckie życie, to nie tylko nauka. To także miło spędzony czas z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Jeżeli zależy Ci na poznaniu ciekawych ludzi, odwiedzeniu wyjątkowych miejsc i zdobyciu doświadczenia, koniecznie zapisz się do organizacji studenckiej. W tym wpisie poznasz największe organizacje studenckie. Dowiesz się też, co mogą zaoferować młodym farmaceutom.

MF – Młoda Farmacja

Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – Młoda Farmacja to w chwili obecnej największa grupa zrzeszająca adeptów sztuki farmaceutycznej. Historia tej organizacji jest relatywnie krótka i sięga 2000 roku. Obecnie zespół składa się z 9 oddziałów.

Będąc członkiem MF stajemy się automatycznie członkami dwóch kolejnych organizacji:

IPSF (International Pharmaceutical Students’ Federation) z siedzibą w Hadze
oraz
EPSA (European Pharmaceutical Students’ Association) z siedzibą w Brukseli.

Do głównych celów Młodej Farmacji należy współpraca w zdobywaniu doświadczeń i poszerzaniu wiedzy teoretycznej, organizowanie wymian międzyuczelnianych i zagranicznych praktyk wakacyjnych. Organizacja zajmuje się sprawami studentów, stale współpracując z władzami dziekańskimi i rektorskimi poszczególnych uczelni, Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym oraz Izbami Aptekarskimi. W chwili obecnej w każdym mieście w grupie Młodych Farmaceutów działa minimum 40 członków. Jest to ogromny potencjał, który sam stwarza możliwości samorozwoju. Uczestnictwo w akcjach daje nie tylko satysfakcję, ale i ogromne pokłady doświadczenia. Dodatkowym plusem jest możliwość zwiedzania świata oraz uczestnictwo w wakacyjnych praktykach studenckich. Więcej informacji o „Młodej Farmacji” znajdziesz w artykule - Kariera, Młoda Farmacja i Przyjaźń

IAESTE – The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience

Międzynarodowa organizacja, prowadząca program wymiany zagranicznych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych. Jest to organizacja działająca w ponad 80 krajach całego świata, istniejąca od 1948 roku, niezależna, apolityczna, non-profit, współpracująca z UNESCO, ONZ oraz wieloma organizacjami edukacyjnymi. Rocznie IAESTE wysyła na praktyki około 4500 studentów. W Polsce działa 13 komitetów lokalnych. Są one jednak zlokalizowane w większości, przy uczelniach technicznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapisać się do organizacji działającej przy Politechnice. Metoda jest sprawdzona, zgodna z prawem i regulaminem organizacji. Co więcej, daje to szansę pełnego korzystania z praw członkowskich, w tym prawa do wyjazdów na praktyki. A to właśnie praktyki są najmocniejszą stroną IAESTE. Możliwości wyjazdowe są praktycznie nieograniczone, a baza zapotrzebowań bardzo bogata. Warto zaznaczyć, że praktyki są zawsze płatne.

AZS – Akademicki Związek Sportowy

Mawia się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Duch ponad stuletniej organizacji potwierdza, tę regułę i tętni życiem. AZS to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od ponad wieku. AZS powstał w Krakowie w 1909 roku i stamtąd rozprzestrzenił się na wszystkie ośrodki akademickie w kraju. Dziś AZS to stowarzyszenie posiadające ponad 42 tys. członków zrzeszonych w ponad 250 klubach i trenujących w ok. 3 tys. sekcji sportowych. W tym momencie, że nie ma liczącej się uczelni wyższej, przy której nie działaby AZS. Wizytówką AZS jest sport kwalifikowany. Zawodnicy AZS są gwiazdami światowego sportu i sięgają po najwyższe laury w czasie najważniejszych imprez. Medale zdobywają na wszystkich najistotniejszych zawodach, z mistrzostwami Europy, świata i igrzyskami olimpijskimi włącznie. Jak głosi hasło na stronie związku: „AZS to ludzie, to atmosfera, zabawa i sport, sposób na aktywność, oderwanie od codzienności i szansa na pozostanie młodym przez całe życie. W AZS warto być!”

STN – Studenckie Towarzystwa Naukowe

STN jak sama nazwa wskazuje zajmuje się obszarem naukowym życia studenckiego.  Zapisując się do SKN’ów, czyli Studenckich Kół Naukowych, stajesz się członkiem STN’u działającego przy Twojej uczelni. Konferencje, ciekawe badania naukowe, uczestnictwo w prezentacjach i publikacje, to tylko niektóre z korzyści jakie na Ciebie czekają, jeśli otworzysz się na działalność na polu naukowym. Do tego możliwości spotkań z ciekawymi osobistościami ze świata nauki, w tym z laureatami Nagrody Nobla, mogą być nie lada przeżyciem. Otwierając te drzwi dajesz sobie szansę na ciekawe praktyki w najlepszych ośrodkach akademickich, z którymi współpracuje Twoja uczelnia. Często badania naukowe prowadzone są w kooperacji ze specjalistami z innych krajów. Nie jest żadnym problemem, aby Twój opiekun naukowy zaproponował Ci wyjazd właśnie w takie miejsce.

ABK – Akademickie Biuro Karier

Biura Karier działające przy uczelniach nie są stricte organizacjami, do których można się zapisać, ale z pewnością są miejscami, które należy regularnie odwiedzać. Strona internetowa jest wizytówką każdego biura karier i stanowi miejsce, które trzeba znać. Znajdziesz tam najnowsze oferty praktyk i pracy, z których w każdej chwili można skorzystać. Dodatkowo ABK często organizują szkolenia dostarczające wiedzę niezbędną na rynku pracy. Szkolenia takie często są certyfikowane i stanowią ogromną bazę wiedzy i potrzebnego doświadczenia, którego nie otrzymujemy na studiach. Każde dobrze zarządzane biuro karier powinno opierać się na trzech filarach i założeniach:

  1. Aktywizacja zawodowa studentów i absolwentów.
  2. Działalność skierowana na podnoszenie kwalifikacji studentów i absolwentów.
  3. Działalność skierowana na podnoszenie poziomu wiedzy o rynku pracy.

Jeśli Twoje ABK wyznaje te trzy zasady, na pewno warto je odwiedzić.

Erasmus Society programu LLP Erasmus – The Lifelong Learning Programme

Największy program wymiany zagranicznej, który działa na Polskich uczelniach. Głównym założeniem jest uczenie się przez całe życie. Program skupia najaktywniejszych studentów z danej uczelni. Aktywny w tym przypadku oznacza wiele. Pod uwagę brana jest zarówno aktywność naukowa, sportowa, plastyczna jak i wiele innych. Liczba wyjeżdżających na praktyki stale rośnie od samego początku trwania programu. Ogółem w latach 1998 – 2012 z programu skorzystało, aż 123 356 uczestników.

Program został uruchomiony przez Komisję Europejską 15 czerwca 1987 i obejmuje swoim zakresem uczelnie wyższe. Głównym celem jest finansowanie wyjazdów studentów na studia w innym kraju europejskim, przez okres do jednego roku oraz wspieranie europejskiej współpracy uczelni wyższych ze wszystkich krajów uczestniczących w programie. Biorąc udział w wymianie stajemy się automatycznie członkami Erasmus Society, które integruje lokalnych studentów, ze studentami z wymiany. Każda uczelnia ma swoją specyfikę i ESy działają w różny sposób, ale zawsze jest to doświadczenie poszerzające i wzbogacające horyzonty.

Każdy z tych pomysłów daje inne możliwości. Ale na pewno uchroni Cię od „nudzenia się” na studiach. Jeden krok w danym kierunku, może na zawsze odmienić Twoje życie i warto z niego skorzystać. Co więcej poznasz ludzi pozytywnie zakręconych, którzy szukają nowych doświadczeń i możliwości, dokładnie tak jak Ty. Wybór jakiego dokonasz należy do Ciebie. Sami możemy tylko powiedzieć, że na pewno warto.

A teraz to na co czekało wiele osób, czyli rozwiązanie konkursu „4 słowa o deMedici”!

Chcieliśmy nagrodzić nagrodami książkowymi następujące osoby:

1. Magdalena Patyk‎ – „Profilaktyka Alergii Zawodowej” (J. Walusiak-Skorupa)
P-porady, L-ludzie, U-uśmiech, S-sukces.

2. Ania Zakrzewska – „Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich.” (Izabella Marcińska)
Rozwój, Nowoczesność, Kariera, Pasja.

3. Justyna Klemińska – „Migrena i jej postacie kliniczne” (A. Stępień)
Rozwój, Kariera, Misja, Idea.

4. Dawid Halasz – „Leksykon leków. Receptariusz.”
DEdukcja, MEDycyna, lekI, pacjenCI = deMedici

5. Karolina Skowron – „Aktywna sprzedaż w aptece” (Kirsten Lennecke)
Pasja, wizja, determinacja, szampan.

6. Jagoda Skalska – „Komiksy ekonomiczne.pl V edycja” (Forum obywatelskiego rozwoju)
Młodość, mądrość, profesjonalizm, osiąganie celów.

7. Magdalena Gawrońska – „Profilaktyka Alergii Zawodowej” (J. Walusiak-Skorupa)
Inspiracja, Idea, Wiedza, Profesjonalizm.

8. Ola Nawrocka – „Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi” (A. J. Dozor, K. Kelly)
Pasja, Sukces, Inspiracja, Hashtagi.

9. Małgorzata Woźniak -„Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich.” (Izabella Marcińska)
Ciekawostki, Inspiracja, Motywacja i Farmacja.

10. Szymon Tomczak – „Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich.” (Izabella Marcińska)
Fantastyczny, Ambitny, Rozwój, Mądrość = FARM

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego, podając adres, w celu wysyłki nagród.

Grupa deMedici.pl

photo credit: Sprengben [why not get a friend] via photopin cc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>