Co jest nie tak z polską farmacją?

wrong-number-seriesOstatnimi czasy, w mediach dużo słyszy się o nietrafionych działaniach Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz Okręgowych Izb Aptekarskich. Dodatkowo sprawę zaogniają apele zrozpaczonych farmaceutów, którzy jawnie wytykają błędy działaczy struktur farmaceutycznych. Nielegalny re-export leków, braki leków pierwszej potrzeby, negatywne komentarze prowadzenia badań naukowych (przykład z Gdańska), spadające wynagrodzenia aptekarzy oraz rosnące pensje przedstawicieli NRA przy jednoczesnej nieudolności zarządzania nie ułatwiają życia farmaceutom. Czy rynek apteczny przeżywa swój kryzys? Mieliśmy okazję przyjrzeć się wystąpieniom NRA i przedstawicieli GIFu w trakcie jednej z konferencji w Lublinie i oto nasze przemyślenia oraz relacja z tego wydarzenia.

W marcu w auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się konferencja pt: „Wyzwania Współczesnej Farmacji”, w takcie której odbył się również VIII Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej.

Po uroczystym otwarciu konferencji głos zabrały mgr farm. Zofia Ulz – Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz mgr farm. Barbara Walenciuk – Dyrektor Departamentu Nadzoru w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym. Prezentacja dotyczyła problemu fałszowania leków w Polsce. Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się o tym co jest klasyfikowane jako fałszerstwo leku oraz jak łatwo i niskim kosztem można tego dokonać. uczestnikom dano do zrozumienia jak groźny we współczesnym świecie jest to proceder. Zwrócono uwagę na potrzeby zwalczania tego zjawiska oraz istotę współpracy międzynarodowej, która z dużym sukcesem walczy z fałszerzami.

Po przerwie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia dr n. farm. Marka Jędrzejczaka – Wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, któremu nieoczekiwanie asystował prezes NRA dr n. farm. Grzegorz Kucharewicz – który wcześniej odwołał swój udział w konferencji. Wykład dotyczył szeroko pojętej odpowiedzialności zawodowej farmaceuty. Wykład ten jednak nie wniósł wiele, a w zasadzie nic. Panowie przekazywali utarte frazesy i mało aktualne przykłady. Odnosili się do kwestii etyki aptekarskiej nie podnosząc ani jednego palącego problemu współczesnego świata polskiej farmacji. Prezes NRA nie pozwolił sobie zadać pytań, tłumacząc się pośpiechem, czym wszystkich zawiódł. Zdecydowanie pokazał brak szacunku do młodych farmaceutów i uświadczył nas, że nie traktuje na równi z sobą. Po prezentacji pospiesznie opuścił salę i nikt nie miał możliwości porozmawiania z nim osobiście. Niestety ten wykład był dość monotonny i nie napawał optymizmem. Na szczęście wybory do NRA już w tym roku. Widoczny jest totalny rozdźwięk pomiędzy młodymi adeptami sztuki farmaceutycznej oraz osobami jak Prezes Rady i jego zastępca. Brakuje dialogu, a monolog, za którym ukrywa się NRA jest mało aktualny i w większości odbierany negatywnie.

Kolejny wykład poprowadził dr Jarosław Frąckowiak, prezes Pharma Expert zatytułowany „Trendy i zjawiska na rynku farmaceutycznym”. Słuchacze mieli szansę zobaczyć garść użytecznych statystyk dotyczących rynku farmaceutycznego na przestrzeni ostatnich kilku lat. Przede wszystkim został pokazany wpływ nowej ustawy refundacyjnej na zmiany na rynku aptecznym. Interpretacja i omówienie pokazanych faktów zostały dopełnione przez kilka prognoz dotyczących tego, w którą stronę pójdą apteki i firmy farmaceutyczne, gdzie można upatrywać największych obrotów. Sytuacja jest trudna ale stabilna, podobna ilość aptek zamyka się i otwiera co prowadzi do balansu na rynku aptek. Zwiększa się konsolidacja indywidualnych podmiotów w sieci aptecznej i trend ten zaczyna dominować na rynku.

Kolejne wykłady miały charakter edukacyjny.

Wystąpienie pt: „Skóra sucha – przyczyny jej występowania oraz dermatologiczny sposób pielęgnacji” było wystąpieniem sponsorskim firmy Ziaja. Pani dr n. med. Anna Potrykus. pokazywała przyczyny różnych stanów skóry. Zaprezentowane zostały też produkty, mające za zadanie pielęgnować skórę. Pomimo charakteru wystąpienia, informacje uzyskane w jego trakcie na pewno niejednemu uczestnikowi konferencji posłużą czy to w życiu, czy to w pracy zawodowej.

Kolejne wystąpienie nosiło tytuł: „Innowacyjne podejście do produkcji leków – wytwarzanie w systemie ciągłym” i wygłosił je Michał Teżyk - specjalista technolog ds. form leków w Pionie Rozwoju produktów firmy Gedeon Richter Polska. Zaprezentowany został szereg rozwiązań farmacji przemysłowej w celu prowadzenia produkcji w systemie ciągłym, który porównano przy tej okazji z klasycznym systemem seryjnym. Bardzo ciekawe rozwiązanie podnoszące wydajność produkcji farmaceutycznej, szeroko rozpowszechnione w krajach rozwiniętych.

Równolegle do konferencji odbywał się konkurs opieki farmaceutycznej, w którym brało udział 10 dwuosobowych zespołów studentów farmacji 4. i 5. roku z całej Polski. W pierwszym etapie, uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu teoretycznego, dotyczącego problemów, z jakimi farmaceuci codziennie spotykają się w aptece(zasady wydawania środków leczniczych, opieka farmaceutyczna w antybiotykoterapii, interakcje leków). Po tym etapie najlepsze drużyny zakwalifikowały się do części praktycznej. Uczestnicy wzięli udział w symulacji sytuacji w aptece, w której musieli poradzić sobie m. in z pacjentem leczonym antybiotykiem, pacjentką, która uporczywie domagała się wydania jej leku Rx bez recepty. Dodatkowy stres i presja wydłużającej się kolejki, przeszkadzające skupieniu rozmowy i poziom trudności dobrze oddawał codzienną pracę w aptece. Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnościami na bardzo wysokim poziomie. III miejsce zajęli Adam Kazberuk i Mateusz Maciejczyk z Białegostoku, II zajęły Monika Gryzło i Teresa Glomb z Wrocławia, a zwyciężył zespół z Poznania w składzie Klaudia Błaszczyk i Szymon Tomczak. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Konferencję „Wyzwania Współczesnej Farmacji” z pewnością uznajemy za udaną, większość wystąpień pozwoliła na uzyskanie nowej wiedzy, zasygnalizowała pewne problemy, z którymi może spotkać się farmaceuta, a na pewno zachęciła do dalszego poszukiwania wiedzy na tematy poruszone w trakcie jej trwania. Konkurs opieki farmaceutycznej, zwłaszcza otwarty dla publiczności drugi etap również pozwolił spojrzeć uczestnikom konferencji na apteczne wyzwania z innej strony, dzięki czemu może to wspomóc przyszłą pracę w aptece, inna perspektywa pozwala na zrewidowanie dotychczasowych działań. To wydarzenie utwierdziło nas w przekonaniu, że problem w świecie farmaceutycznym jest w samym jego centrum. Na pewno konferencja ta była cennym wydarzeniem w świecie młodych farmaceutów. Jedynym mankamentem, który pozostawił niesmak było wystąpienie prezesów NRA, którzy nie spełnili oczekiwań, jakie były wobec nich stawiane. Pokazywanie oklepanych schematów i tuszowanie problemów za wielkimi słowami nie prowadzi do nikąd. Rynek jest dynamiczny i na pewno w tym roku czeka go dużo zmian. Już teraz są one widoczne i należy je śledzić z dużą pieczołowitością

W tym momencie w Polskiej Farmacji nie jest zbyt ciekawie i nasi przedstawiciele zawodzą na każdym kroku, jednak jest to pole dla młodych farmaceutów, aby wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać że można inaczej.

Chcąc zmienić ton relacji na sam koniec przypominamy o naszym małym zadaniu konkursowym :)

Reguła, że ciekawe pomysły rodzą się przez przypadek została potwierdzona. W Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim zostało zrobione pewne zdjęcie, które postanowiliśmy przerobić. Okazało się, że przeróbka przyniosła nam ogrom radości i masę śmiechu.

Z tego powodu chcielibyśmy poprosić też Was, o przerobienie naszego zdjęcia. Wykażcie się kreatywnością, duża dawka śmiechu gwarantowana. Mamy do siebie duży dystans i z tego powodu dajemy Wam pole do popisu.

Parodia Puste

Zdjęcie pochodzi z archiwum Lubelskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Na nim macie możliwość sparodiowania następujących osób:

Zielony dymek: Karolina Mazany – przewodnicząca bydgoskiego oddziału Sekcji Studenckiej Młoda Farmacja

Pomarańczowy dymek: Krzysztof Słomiak – magister farmacji, autor www.demedici.pl

Niebieski dymek: Mariusz Gochna – magister farmacji, alumn Młoda Farmacja Warszawa

Taka okazja, może się nie powtórzyć !!!

W trójkę wyłonimy najlepsze pomysły i udostępnimy Wam je w formie galerii (jeśli ich liczba prac będzie satysfakcjonująca). Prace proszę przesyłać na adres mailowy: kontakt@demedici.pl wpisując w tytule wiadomości: „Zdjęcie – Lublin”, a w treści podając imię i nazwisko lub pseudonim artystyczny, no i oczywiście w załączniku proszę załączyć przerobione zdjęcie. Zdjęcie można pobrać poniżej. Dodatkowo załączamy naszą przeróbkę. Jeszcze nie wiemy jak wyróżnimy najlepszą prace, ale z pewnością coś wymyślimy.

Do dzieła. Czas na nadsyłanie prac zostaje przedłużony do: 28.04.2015 r.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do zabawy,

Grupa deMedici.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>