5 diet, których nigdy nie stosowałaś, a może warto!

DietSezon wakacyjny w pełni, podobnie jak nieustająca pogoń za szczupłą sylwetką.  Aby doścignąć wymarzony ideał decydujemy się na masę wyrzeczeń, podejmujemy radykalne kroki, a przede wszystkim wierzymy, że właśnie ta dieta okaże się skuteczną. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami, jakie będzie musiał ponieść nasz organizm torturowany coraz wymyślniejszymi sposobami odżywiania. Aktualne kanony piękna (bo przecież jeszcze czterysta lat temu Peter Paul Rubens wyznaczał zgoła inne) wymagają poświęceń. Jak wysoką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za szczupłą talię, płaski brzuch, a przede wszystkim podziw i słowa uznania padające w naszym kierunku? Pod lupę bierzemy najdziwniejsze diety odchudzające.

Dieta hCG

Jej główne założenie to przyjmowanie gonadotropiny kosmówkowej w postaci iniekcji. Hormon ten, produkowany przez zarodek, a następnie łożysko ciężarnych i wykrywany przez testy ciążowe, podawany jest w dawkach 125-200 jednostek. Kolejnym warunkiem utraty masy ciała jest drastyczne ograniczenie podaży kalorii oraz eliminacja produktów bogatych w tłuszcz i węglowodany – nie dziwi zatem skuteczność takiej diety. Ostatecznie, badania wykazały, że hCG nie ma wpływu na cyfry wskazywane przez wagę. Pozostaje jedynie pytanie, jak wielu pacjentów odczuło działania niepożądane kuracji analogiczne do objawów ciąży – poranne mdłości, wymioty czy wahania nastroju…

Dieta tlenowa

Kiedy po raz pierwszy o niej usłyszałam, oczami wyobraźni widziałam maskę i butlę z tlenem. Na szczęście się pomyliłam. Otóż amerykańscy naukowcy wyznaczyli dla pewnych produktów wartości ORAC (z ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką jest μmol TE/100g, czyli pojemność antyutleniająca 100g próbki biologicznej równoważna 1 μmolowi troloksu (pochodna witaminy E). Spożywanie produktów charakteryzujących się wysokimi wartościami ORAC ma chronić przed nowotworami, spadkiem libido oraz nadwagą. Osobiście, nie mogę się doczekać diety argonowej, kobaltowej, tudzież neonowej.

Dieta dopasowana do koloru oczu

Autor diety zakłada, że pigmentacja tęczówki ściśle łączy się z osobowością, która z kolei warunkuje sposób odżywiania. Dla każdej barwy wymienia zespół cech charakteru, a im przyporządkowuje zalecane produkty. Ten kulinarny horoskop, to trochę odwrócenie popularnego powiedzenia: jesteś tym, co jesz. Proponuję jednak pozostać przy stwierdzeniu, że oczy to zwierciadło duszy, a nie talerza.

Dieta alkoholowa

Polega na zastąpieniu części posiłków alkoholem. Etanol obniża częstość peroksydacji lipidów i stężenie cukru we krwi, ale jednocześnie jest bardzo kaloryczny (1g etanolu dostarcza 7kcal). Nikogo nie trzeba przekonywać, że rum, whisky, piwo, wódka czy spirytus nie zapewnią organizmowi niezbędnych do życia składników odżywczych. Logiczny jest także fakt, że długotrwałe stosowanie takiej diety sieje ogromne spustoszenie w organizmie. Uzależnienie (psychiczne i fizyczne), choroby żołądka i wątroby czy zaburzenia układu odpornościowego to tylko nieliczne przykłady negatywnego wpływu takiej diety na zdrowie.

Dieta śpiącej królewny

To odchudzanie poprzez maksymalne wydłużenie czasu snu, często osiągane za pomocą środków nasennych. Celem jest ograniczenie spożywania posiłków, bo przecież, jak deklarują jej  zwolennicy, kiedy śpimy, nie jemy. Pominęli jednak dość istotny fakt wynikający z czystej fizjologii. Otóż w trakcie snu procesy trawienne, podobnie jak metabolizm, zwalniają swoje tempo. Nie sposób też nie wspomnieć o braku ruchu czy podwyższonym apetycie jako działaniu niepożądanym leków nasennych. Owszem, higiena snu jest bardzo istotna (nie tylko w procesie utraty masy ciała), ale bez wątpienia sam sen nie zwalczy zbędnych kilogramów.

Serdecznie pozdrawiamy,

Grupa deMedici.pl Autor tekstu: Weronika Walczewska

PS. Krzysiek zakwalifikował się do 3 etapu konkursu, w którym nagrodą jest staż w Parlamencie Europejskim. Ostatni etap konkursu to głosowanie na Facebooku poprzez aplikację:

https://apps.facebook.com/po-eurostaz

Aby zagłosować należy wybrać Województwo Łódzkie, znaleźć Krzysztofa Słomiaka na liście i kliknąć „głosuj”. Głosowanie nie działa przy użyciu smartfona. Można głosować tylko z komputera. To znaczące utrudnienie. Mamy nadzieję, że nie zniechęci Cię to do oddania głosu. Sprawa jest dla nas bardzo ważna. Posiadanie przedstawiciela w takim miejscu jest dużym wyróżnieniem dla naszego portalu. Dziękujemy za każdy oddany głos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>